Rekrutacja

  Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

plik svg - godło
Uwaga! Ważna informacja dla Kandydatów - Cudzoziemców!
Osoby, które nie posiadają certyfikatu językowego z języka polskiego, a chcą przystąpić do egzaminu kwalifikacyjnego na poziomie B2, proszone są o uiszczenie opłaty rekrutacyjnej najpóźniej do 4 lipca 2025 r.
Brak opłaty w wyznaczonym terminie będzie oznaczał rezygnację z udziału w egzaminie.
Kandydaci, których ten komunikat nie dotyczy (czyli posiadający ważny certyfikat językowy – lista akceptowanych certyfikatów: 
  • Certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
  • Certyfikat ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages) potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2 lub wyższym.
  • Certyfikat telc (The European Language Certificates) potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2 lub wyższym.
  • Zaświadczenie z akredytowanej placówki o ukończeniu kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach, trwającego nie krócej niż rok.
  • Świadectwo dojrzałości (matura) uzyskane w polskim systemie edukacji.
  • Świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej w Polsce lub zagranicą, o ile nauka odbywała się w języku polskim.
  • Dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w języku polskim lub na kierunku filologia polska.
  • Zaświadczenie potwierdzające tytuł laureata lub finalisty centralnej olimpiady języka polskiego lub literatury polskiej.
lub osoby, które już dokonały opłaty), proszeni są o zignorowanie tej wiadomości.

Osoby, które nie posiadają dokumentów zwalniających z egzaminów przedmiotowych (UE/OECD/EFTA ani nie podlega umowie międzynarodowej), a chcą do nich przystąpić w ramach rekrutacji na studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, proszone są o uiszczenie opłaty rekrutacyjnej najpóźniej do 4 lipca 2025 r.

Brak opłaty w wyznaczonym terminie będzie traktowany jako rezygnacja z udziału w egzaminach.

Kandydaci, których ten komunikat nie dotyczy (czyli osoby zwolnione z egzaminów lub te, które już wniosły opłatę), proszeni są o zignorowanie tej wiadomości.

Formy przyjęcia na studia
Kandydaci mogą zostać przyjęci na studia poprzez:

  1.  Rekrutację – prowadzoną zgodnie z zasadami ustalonymi przez Senat URK,
  2.  Potwierdzenie efektów uczenia się,
  3.  Przeniesienie z innej uczelni w Polsce lub za granicą.

Rekrutacja cudzoziemców
Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać studia, kształcenie w szkołach doktorskich, studia podyplomowe, kształcenie specjalistyczne i inne formy kształcenia oraz uczestniczyć w prowadzeniu działalności naukowej lub w prowadzeniu kształcenia, na podstawie:

  1. umów międzynarodowych, na zasadach określonych w tych umowach;
  2. umów zawieranych z podmiotami zagranicznymi przez uczelnie, na zasadach określonych w tych umowach;
  3. decyzji ministra;
  4. decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów;
  5. decyzji dyrektora NCN o przyznaniu środków finansowych na realizację badań podstawowych w formie projektu badawczego, stażu lub stypendium, zakwalifikowanych do finansowania w drodze konkursu;
  6. decyzji administracyjnej rektora, dyrektora instytutu PAN, dyrektora instytutu badawczego lub dyrektora instytutu międzynarodowego.

Opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim nie pobiera się od osób:

  1. cudzoziemca - obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
  3. cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną (art. 159 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach) lub posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udzielone przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej(art. 186 ust. 1 pkt.3 ustawy o cudzoziemcach)
  4. cudzoziemca, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  5. cudzoziemca - posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1. Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego; (http://certyfikatpolski.pl/)
  6. posiadacza Karty Polaka lub osoby, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
  7. cudzoziemca będącego małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemiec może być zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim, (o których mowa w art. 79 ust. 1 pkt 2, 3 i 5 oraz art. 163 ust. 2 ustawy o prawie i szkolnictwie wyższym i nauce), na zasadach określonych w umowie między uczelniami albo umowie międzynarodowej. Zwolnienie cudzoziemca z tych opłat może nastąpić również na podstawie:

  1. decyzji administracyjnej rektora, dyrektora instytutu PAN lub dyrektora instytutu badawczego;
  2. decyzji ministra lub decyzji dyrektora NAWA w odniesieniu do jej stypendystów.

Cudzoziemcy ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne i niestacjonarne na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, od których nie pobiera się opłaty, przyjmowani są na dany kierunek studiów w ramach obowiązujących w Uczelni limitów przyjęć, uchwalonych przez Senat Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na dany rok akademicki. Podlegają oni procedurze rekrutacyjnej na takich samych zasadach jak obywatele polscy, określonych w uchwale Senatu UR w sprawie warunków i trybu rekrutacji na I rok studiów w danym roku akademickim, z zastrzeżeniem dodatkowych wymogów określonych w przepisach prawa, między innymi w zakresie nostryfikacji wymaganych dokumentów dotyczących wykształcenia oraz w zakresie wymaganych dokumentów (wiza lub inny dokument uprawniający do pobytu na terytorium Polski, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na obranym kierunku i formie kształcenia, polisa ubezpieczeniowa na wypadek choroby lub Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego lub zaświadczenie z NFZ).

Warunki i tryb rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2025/2026 w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

PROCEDURY REKRUTACYJNE DLA CUDZOZIEMCÓW ORAZ WYMAGANE DOKUMENTY

  • Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia muszą zarejestrować się w elektronicznym systemie IRK - https://irk.urk.edu.pl/
  • Po założeniu konta i dokonaniu rejestracji na studia cudzoziemcy są zobowiązani do uiszczenia opłaty rekrutacyjnej w wysokości 20 euro na numer konta 98 2490 0005 0000 4600 7337 5379, w rozliczeniach transgranicznych należy używać numeru rachunku IBAN i kodu Banku BIC. Numer IBAN tego rachunku: PL98 2490 0005 0000 4600 7337 5379; Alior Bank SA, BIC(SWIFT): ALBPPLPW. W tytule przelewu proszę napisać: opłata rekrutacyjna, imię i nazwisko. Wnoszenie opłaty w wysokości 85 zł naliczonej przez system ERK nie jest konieczne

 

REKRUTACJA ELEKTRONICZNA KROK PO KROKU:

1) załóż i aktywuj konto. Pamiętaj aby podać adres mailowy, którego naprawdę używasz. Po założeniu konta, otrzymasz na podany adres link aktywacyjny,

2) uzupełnij formularze osobowe,

3) wgraj swoje aktualne zdjęcie zgodne z wymaganiami do polskiego dowodu osobistego, (minimalna rozdzielczość 500x625 pikseli, maksymalny rozmiar 200 kB, wykonane na jasnym tle, przodem, bez nakrycia głowy). Zdjęcie będzie wykorzystane do ankiety osobowej oraz do legitymacji studenckiej i przed wpisem na studia musi być zaakceptowane przez administratora.

4) uzupełnij zakładkę "Wykształcenie". Wybierz typ dokumentu, rok jego wydania i kraj, w którym został wydany. Pozostałe informacje (numer, data wydania, instytucja wydająca itp. trzeba uzupełnić przed wpisem na studia.

5) dokonaj zgłoszenia rekrutacyjnego. W niebieskim menu, w prawym górnym rogu znajdź odnośnik Oferta, następnie studia II stopnia, prowadzące aktualnie nabór, wybierz studia, na które chcesz aplikować i w karcie wybranych studiów kliknij zielony przycisk "Zapisz się", sprawdź poprawność danych w formularzu zgłoszenia rekrutacyjnego,

6) uzupełnij dodatkowe dane w formularzu zgłoszeniowym, jeśli są wymagane,

7) w przypadku konieczności przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, informacja na ten temat będzie umieszczona na koncie w zakładce "Wiadomości",

8) dokonaj opłaty rekrutacyjnej na indywidualny numer rachunku bankowego wygenerowany w systemie rejestracji online, informację znajdziesz na swoim koncie w zakładce "Płatności",

9) sprawdź wyniki rekrutacji, w dniu wskazanym w harmonogramie rekrutacji, zaloguj się do swojego konta i sprawdź swój wynik w zakładce "Zgłoszenia rekrutacyjne".

10) Osoby zakwalifikowane do przyjęcia na studia:

  a) zapoznają się z odnośnikiem "Dokumenty i dalsze kroki" na swoim koncie w zakładce zgłoszenia rekrutacyjnego, zawierającym dokumenty do pobrania i informacje potrzebne do wpisu na studia,

   b) wnoszą opłatę za legitymację studencką w wysokości 22 zł na konto właściwego wydziału: opłaty

   c) składają komplet dokumentów w wyznaczonej siedzibie zespołu rekrutacyjnego: kontakt

Uwaga, kandydat podczas wpisu na studia musi potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego lub, w przypadku braku, paszportu.

Osoby niezakwalifikowane oczekują na liście rezerwowej.

 

Rekrutacja na studia dla cudzoziemców - I stopień

PROCEDURY REKRUTACYJNE DLA CUDZOZIEMCÓW ORAZ WYMAGANE DOKUMENTY

 1. Uznawalność świadectwa lub dyplomu

  • Kandydaci na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej uprawniające do podjęcia studiów wyższych. Od kandydatów z Ukrainy wymagamy dodatkowo wyników Narodowego Testu Wieloprzedmiotowego - NMT 

Świadectwa ukończenia szkoły średniej
muszą być:

  • zalegalizowane lub opatrzone Apostille- każde świadectwo i każdy dyplom uzyskane poza granicami Polski (poza dyplomem matury międzynarodowej IB oraz świadectwem matury europejskiej EB) muszą być opatrzone Apostille lub poddane legalizacji
  • Dokument potwierdzający wykształcenia musi być opatrzony tłumaczeniem przysięgłym bądź poświadczonym przez właściwego konsula RP na język polski

Uznanie wykształcenia zagranicznego
Uznawalność dokumentu zależy od kraju jego wydania:

Nie potrzebujesz dodatkowych dokumentów, jeśli Twoje świadectwo zostało wydane przez instytucję edukacyjną:
w kraju członkowskim UE,
w kraju należącym do OECD 
w kraju EFTA 
lub jest to dyplom IB / EB,
lub świadectwo uznane na podstawie umowy międzynarodowej (umowy dwustronne, umowy wielostronne) np. Ukraina 


Jeśli świadectwo pochodzi spoza tych obszarów (np. Indie, Białoruś, Nigeria) to:
od 1 lipca 2025 r. jesteś zobowiązany uzyskać pisemną informację z NAWA, potwierdzającą, że dokument uprawnia Cię do ubiegania się o przyjęcie na studia w Polsce.

Wniosek składany indywidualnie przez kandydata.
Informacja wydawana przez Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA.
LINK: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach/swiadectwo-szkoly-sredniej
 

 2. Egzaminy wstępne (dotyczy I stopnia)
 
Jeśli Twoje świadectwo nie pochodzi z systemu UE/OECD/EFTA ani nie podlega umowie międzynarodowej, uczelnia może przeprowadzić egzamin wstępny w celu sprawdzenia wiedzy ogólnej niezbędnej do podjęcia studiów na wybranym kierunku.  Plik (w przygotowaniu)

 3. Znajomość języka – certyfikaty językowe

  • Każdy kandydat musi potwierdzić znajomość języka, w którym będą prowadzone zajęcia (polskiego lub angielskiego) na poziomie B2
  • Lista akceptowanych certyfikatów. (Opublikujemy je po ogłoszeniu Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach.)

 Uwaga! Od 1 lipca 2025 r. może ulec zmianie lista uznawanych certyfikatów językowych.  

Dokumenty potwierdzające znajomość języka polskiego (min. poziom B2):

  • Certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
  • Certyfikat ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages) potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2 lub wyższym.
  • Certyfikat telc (The European Language Certificates) potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2 lub wyższym.
  • Zaświadczenie z akredytowanej placówki o ukończeniu kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach, trwającego nie krócej niż rok.
  • Świadectwo dojrzałości (matura) uzyskane w polskim systemie edukacji.
  • Świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej w Polsce lub zagranicą, o ile nauka odbywała się w języku polskim.
  • Dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w języku polskim lub na kierunku filologia polska.
  • Zaświadczenie potwierdzające tytuł laureata lub finalisty centralnej olimpiady języka polskiego lub literatury polskiej.

Jeżeli nie posiadasz certyfikatu z wyżej wymienionej listy możesz uzyskać zaświadczenie wydane po przeprowadzeniu egzaminu z języka polskiego przez uczelnię.  

 5. Co musisz zrobić – krok po kroku

  1. Sprawdź, z jakiego kraju pochodzi Twój dokument (świadectwo/dyplom),
  2. Uzyskaj Apostille lub legalizacje,
  3. Uzyskaj tłumaczenie przysięgłe świadectwa na język polski,
  4. Jeśli świadectwo nie pochodzi z UE/OECD/EFTA/ umowy międzynarodowej – przygotuj wniosek do NAWA (od 1 lipca 2025),
  5. Sprawdź wymagania językowe – przygotuj odpowiedni certyfikat,
  6. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym uczelni IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów),
  7. Upewnij się, czy musisz przystąpić do egzaminu wstępnego.
  8. Złóż komplet dokumentów w systemie IRK i czekaj na decyzję.

Krok 7: Potwierdzenie przyjęcia i składanie dokumentów
Po zakwalifikowaniu będziesz musiał potwierdzić chęć podjęcia studiów oraz dostarczyć oryginały dokumentów do komisji rekrutacyjnej na wydziale. 

 

Rekrutacja na studia dla cudzoziemców - II stopień

PROCEDURY REKRUTACYJNE DLA CUDZOZIEMCÓW ORAZ WYMAGANE DOKUMENTY

 1. Uznawalność dyplomu

Kandydaci na studia II stopnia 

Aby wziąć udział w rekrutacji, należy posiadać oryginał dyplomu wraz z suplementem - wykazem ocen oraz przedmiotów realizowanych podczas całego toku studiów uprawniający do kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia lub na studiach wyższego stopnia w państwie, w którym został wydany lub uprawniający do kontynuacji kształcenia w Polsce na podstawie umowy międzynarodowej.

Dyplom musi być:

  • zalegalizowany lub opatrzony Apostille- każdy dyplom uzyskane poza granicami Polski musi być opatrzony Apostille lub poddany legalizacji
  • Dokument potwierdzający wykształcenia musi być opatrzony tłumaczeniem przysięgłym bądź poświadczonym przez właściwego konsula RP na język polski

Uznanie wykształcenia zagranicznego
Uznawalność dokumentu zależy od kraju jego wydania:

Nie potrzebujesz dodatkowych dokumentów, jeśli Twój dyplom został wydany przez instytucję edukacyjną:
w kraju członkowskim UE,
w kraju należącym do OECD 
w kraju EFTA 
lub jest to dyplom IB / EB,
lub świadectwo uznane na podstawie umowy międzynarodowej (umowy dwustronne, umowy wielostronne) 


Jeśli Twój dyplom pochodzi spoza tych obszarów (np. Indie, Białoruś, Nigeria) to:
Od 1 lipca 2025 r. jesteś zobowiązany uzyskać pisemną informację z NAWA, potwierdzającą, że dokument uprawnia Cię do ubiegania się o przyjęcie na studia w Polsce.

Wniosek składany indywidualnie przez kandydata.
Informacja wydawana przez Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA
LINK : https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach/dyplom-ukonczenia-studiow

 3. Znajomość języka – certyfikaty językowe

  • Każdy kandydat musi potwierdzić znajomość języka, w którym będą prowadzone zajęcia (polskiego lub angielskiego) na poziomie B2,
  • Lista akceptowanych certyfikatów.(Opublikujemy ją po ogłoszeniu Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na studiach.)

Uwaga! Od 1 lipca 2025 r. może ulec zmianie lista uznawanych certyfikatów językowych na podstawie nowelizacji rozporządzenia

Zalecamy śledzenie aktualizacji na stronie uczelni.

Jeżeli nie posiadasz certyfikatu z wyżej wymienionej listy możesz uzyskać zaświadczenie wydane po przeprowadzeniu egzaminu z języka polskiego przez uczelnię plik ( w przygotowaniu)

 

 5. Co musisz zrobić – krok po kroku

  1. Sprawdź, z jakiego kraju pochodzi Twój dokument (dyplom),
  2. Uzyskaj Apostille lub legalizacje,
  3. Uzyskaj tłumaczenie przysięgłe świadectwa na język polski,
  4. Jeśli nie pochodzi z UE/OECD/EFTA/ umowy międzynarodowej – przygotuj wniosek do NAWA,
  5. Sprawdź wymagania językowe – przygotuj odpowiedni certyfikat,
  6. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym uczelni IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów),
  7. Złóż komplet dokumentów w systemie IRK i czekaj na decyzję.

Krok 7: Potwierdzenie przyjęcia i składanie dokumentów
Po zakwalifikowaniu będziesz musiał potwierdzić chęć podjęcia studiów oraz dostarczyć oryginały dokumentów do komisji rekrutacyjnej na wydziale.

 

Po przyjęciu na studia

ZAKWATEROWANIE - AKADEMIKI

Studenci cudzoziemcy I roku studiów oraz wszystkich wyższych lat studiów mogą otrzymać miejsce w Domu Studenckim. Wnioski o przyznanie miejsca w akademiku należy wydrukować, wypełnić, podpisać i złożyć (ewentualnie przesłać skanem wypełniony i podpisany wniosek) na Wydziale.

Informację o domach akademickich oraz wniosek o przyznanie miejsca w domu akademickim można znaleźć pod adresem 
https://pomocmaterialna.urk.edu.pl/domy-studenckie

OPŁATY

Z wyłączeniem przypadków, o których mowa poniżej, cudzoziemcy podejmujący studia wnoszą opłatę za studia (tzw. czesne)

Wysokość opłat regulują zapisy w załącznikach 1, 2 i 5 do Zarządzenia nr 48/2024 z 28 maja 2024 r. Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w sprawie odpłatności za świadczone usługi edukacyjne na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych od roku akademickiego 2024/2025:

załącznik 1 - Opłata za kształcenie cudzoziemców na warunkach odpłatności, na kierunkach prowadzonych w języku polskim na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich

załącznik 2 - Opłata za kształcenie cudzoziemców na warunkach odpłatności, na kierunkach prowadzonych w języku polskim na studiach stacjonarnych drugiego stopnia

załącznik 3 - Opłaty za kształcenie cudzoziemców podejmujących studia na zasadach odpłatności na studiach prowadzonych w języku angielskim

Po przyjęciu na studia cudzoziemcy są zobowiązani do uiszczenia opłaty za studia  przed rozpoczęciem semestru na numer konta 98 2490 0005 0000 4600 7337 5379, w rozliczeniach transgranicznych należy używać numeru rachunku IBAN i kodu Banku BIC. Numer IBAN tego rachunku: PL98 2490 0005 0000 4600 7337 5379; Alior Bank SA, BIC(SWIFT): ALBPPLPW. W tytule przelewu proszę napisać: opłata za studia, wydział, imię i nazwisko. 

 

UBEZPIECZENIE

Polisa ubezpieczeniowa na wypadek choroby lub następstw nieszczęśliwych wypadków na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub dokument potwierdzający przystąpienie do ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia - niezwłocznie po rozpoczęciu kształcenia, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od rozpoczęcia semestru,

 

Zmiany od 1 lipca 2025 roku

Nowe zadania NAWA od 1 lipca 2025 roku – dotyczy kandydatów na I stopień studiów

Jeżeli dokument nie jest świadectwem wydanym przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Świadectwa objęte umowami międzynarodowymi: umowy dwustronne, umowy wielostronne uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w tych państwach; dyplomy IB (International Baccalaureate) wydane przez organizację

International Baccalaureate Organization w Genewie; dyplomy EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. poz. 10);

Kandydat od 1 lipca jest zobowiązany uzyskać pisemną informację z NAWA potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia.

Informujemy, że od dnia 1 lipca 2025 r. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozszerzy swoje kompetencje o wydawanie informacji o zagranicznych świadectwach i dokumentach poświadczających możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia oraz studia jednolite magisterskie.

Zgodnie z ogłoszoną w dniu 12.05.2025 r. Ustawą z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej Dyrektor NAWA uzyska kompetencje w zakresie wydawania pisemnej informacji o świadectwie lub innym dokumencie potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie w Rzeczypospolitej Polskiej, wydawanej na wniosek zainteresowanego. Nowe zadania będą realizowane przez Biuro Uznawalności Wykształcenia NAWA od dnia 1 lipca 2025 roku. Wnioski o uznanie świadectwa złożone przed tym terminem nie będą rozpatrywane.

Wnioski o wydanie informacji o zagranicznym świadectwie

EGZAMINY WSTĘPNE DLA KANDYDATÓW NA STUDIA I STOPNIA

Jeżeli dokument nie jest świadectwem wydanym przez szkołę lub instytucję edukacyjną działającą w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Świadectwa objęte umowami międzynarodowymi: umowy dwustronne, umowy wielostronne uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w tych państwach; dyplomy IB (International Baccalaureate) wydane przez organizację, International Baccalaureate Organization w Genewie; dyplomy EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły

Europejskie zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. poz. 10);

Uczelnia przeprowadza egzaminy wstępne w celu sprawdzenia wiedzy w zakresie niezbędnym do podjęcia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu.

NAWA od 1 lipca 2025 roku – dotyczy kandydatów na II stopień studiów

Jeżeli dyplom ukończenia studiów II stopnia nie jest dyplomem wydany przez uprawnioną uczelnię działającą w systemie szkolnictwa wyższego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym to od 1 lipca Uczelnia wymaga przedstawienia w toku rekrutacji dyplomu ukończenia studiów wydanego za granicą przez uczelnię uznawaną przez państwo, na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wyższego działa, wraz z pisemną informacją o tym dyplomie wydaną przez dyrektora NAWA potwierdzającą uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia. Kandydat musi złożyć indywidualny wniosek NAWA o wydanie pisemnej informacji zgodnie z poniższą instrukcją.

Wydawanie informacji o dyplomach przez NAWA

ZMIANY dotyczące akceptowanych certyfikatów językowych DLA WSZYSTKICH KANDYDATÓW

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, informujemy, że lista akceptowanych certyfikatów językowych może ulec zmianie

Projekt rozporządzenia